Sevgili Maliye Okulu Mezunumuz,

“MALİYE OKULU MUTLAKA YENİDEN” diyerek başladığımız çalışmalarda önemli bir adım atılmıştır.
 
Bu haberi sizinle paylaşmak istedim.
 
1977 Mezunumuz ve dönem arkadaşım Bilal Doğan İzmir Ticaret Odasının Bankalar ve Holding Şirketleri Menkul Kıymetler ve Kefalet Kooperatifleri Grubu üyesi olarak İzmir Ticaret Odasının çalışmalarına katılmış ve İzmir Ticaret Odasının 2013 yılı Yönetim Kurulu Çalışma Programı ve Bütçesinin içerisine “Maliye Okullarının tekrar açılması” yönünde bir ibare konulmuştur. Bilindiği üzere Ticaret Odasının çalışma planında gündeme aldığı konular önem arz etmekte ve gereken birimlerce değerlendirilmektedir.
 
Bahsettiğim İzmir Ticaret Odasının 2013 yılı Yönetim Kurulu Çalışma Programı ve Bütçesinin 290 ncı sayfasında 5.8. Mali Kuruluşlar bölümünde bu konuda şunlar yazılıdır.
 
”Odamız bünyesinde sektöre yönelik olarak faaliyet gösteren, Bankalar ve Holding Şirketleri, Menkul Kıymetler ve Kefalet Kooperatifleri Grubu Meslek Komitesi ve Sigorta Grubu Meslek Komitesi yer almaktadır. Bu bağlamda Bankalar ve Holding Şirketleri, Menkul Kıymetler ve Kefalet Kooperatifleri Grubu’na yönelik olarak;
Türkiye genelinde Maliye Meslek Liseleri kapatılmıştır, İzmir’de Üçkuyular’da da söz konusu lisenin binası atıl durumda bulunmaktadır. Orta kademe yönetici yetiştiren meslek liselerinden olan Maliye Meslek Lisesinin İzmir’de tekrar açılması, Üçkuyular’da bulunan atıl binanın eğitime kazandırılması yönünde girişim; Maliye Bakanlığında yönetim kademelerinde görevli personel tarafından verilebileceği için öğretmen problemi bulunmadığı hususuna atıfta bulunularak yapılacaktır.”

Bu çabasından dolayı 1977 Mezunumuz ve dönem arkadaşım Bilal Doğan’a ve bu konu ile ilgili çalışmalarına devam tüm okul mezunlarımıza hepimiz adına teşekkür ediyorum.
 
Merak edenler; İzmir Ticaret Odasının aşağıda linkini verdiğim web sitesinden detayı alabilirler.
http://www.izto.org.tr/kurumsal/strateji-ve-planlar/2013-calisma-prg.-ve-butcesi
 
Selamlar.
Nusret ORHAN

Cumhuriyet devrinde Maliyemiz, üstünde çok çalışılmış bir konudur. Yüzyılların aksaklıklarının giderilmesi ve zamanın getirdiği esasların yerleştirilmesi, büyük emeklerle olmuştur ve daha çok emeklere ihtiyaç vardır.  Maliye Okulu gençlerinin, Maliyemizi ehliyetle işletip ilerleteceklerine inanıyorum. 06 Şubat 1947 İsmet İNÖNÜ