Maliye Okulu Mezunları 27 Ekim'de İzmir'de Toplanıyor

ozyurt haber

 

GÜLŞAH DÖNMEZ

Gümrük Müşaviri/Araştırmacı-Yazar Mehmet Çardak, Türkiye genelindeki Maliye Okulu mezunlarının İzmir’de toplanacağını duyurdu.

Mehmet Çardak gazetemize yaptığı açıklamada, 27-28-29 Ekim 2018 tarihlerinde İzmir’de toplanacaklarını belirterek, “45 yıl önce yatılı olarak okuduğum ve mezunu olduğum Ankara Maliye Okulu arkadaşlarımla tekrar birada olacağım için heyecanlı ve sevinçliyim. Tekrar o eski günleri yad edeceğiz” dedi.

Ankara Maliye Okulunun 1924 yılındı açıldığını, 1997 yılında kapandığına dikkati çeken Çardak, “Ankara Maliye Okulu, ortaokul mezunları arasından imtihana alınan öğrencilerden teşekkül ediyordu. Okulda, vergi kanunlarından başka genel kültür derslerinden hukuk, iktisat, tarih, coğrafya gibi dersler de gören ve yetişen öğrencilerden memleket büyük faydalar sağlamıştı.

Yatılı okul, bambaşka bir dünyadır. Ne kadar zorluk çekilse de yaşanmışlıklar da bırakır geriye. Yatılı bir okulda okuyanların iliklerine kadar tecrübe ettiği birçok durumlar vardır.

Ayrıca bizlere bu hayatı kazandırdıkları; yargılamadan, sorgulamadan, yalansız dolansız ve çıkarsız sevdikleri, okul yıllarımızı mükemmel hale getirdikleri, bizlere disiplinli çalışmayı, yardımlaşmayı, paylaşmayı, dostluğu, arkadaşlığı, küçükleri sevmeyi, büyüklere saygıyı öğrettikleri için, Ankara Maliye Okulu yöneticilerine, öğretmenlerimize, personeline, devletimize, milletimize ve üst sınıflardaki ağabeylerimize binlerce kez teşekkürler.

Dahası da var: Devlet tarafından Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda eğitilen ve yetiştirilen Türkiye genelindeki Maliye Okulu mezunları 27-28-29 Ekim 2018 tarihlerinde İzmir-Özdre’deki ARIA CLAROS Otel’de ‘Güz Buluşması’nı gerçekleşecekler; hasret giderecekler, okul anılarına yenilerini ekleyecekler. Maliye Okullular olarak, Cumhuriyet’imizin 95. yılını hep birlikte kutlayacaklar; 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve 1924’te Ankara’da Maliye Mektebi’ni açan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kadro arkadaşlarına minnet, şükran ve saygılarını sunacaklar” dedi.

Cumhuriyet devrinde Maliyemiz, üstünde çok çalışılmış bir konudur. Yüzyılların aksaklıklarının giderilmesi ve zamanın getirdiği esasların yerleştirilmesi, büyük emeklerle olmuştur ve daha çok emeklere ihtiyaç vardır.  Maliye Okulu gençlerinin, Maliyemizi ehliyetle işletip ilerleteceklerine inanıyorum. 06 Şubat 1947 İsmet İNÖNÜ