dr_yusufakca

Dr. Yusuf AKÇA (Ankara - 1972)1955 yılında Kayseri'nin Develi ilçesinde doğan Dr. Yusuf AKÇA, ilk ve orta öğreniminden sonra 1972 yılında Ankara Maliye Okulu ve 1978 yılında ise Ankara İTİA'dan mezun oldu.

1972 yılında Maliye Bakanlığında göreve başladı. Devlet Muhasebesi Uzmanı iken 1978-2004 yılları arasında Maliye Bakanlığına bağlı çeşitli kamu kurumlarında Saymanlık Müdürlüğü ve Bütçe Dairesi Başkanlığı yapmıştır. İstanbul Akşam Ticaret Lisesi, İstanbul Maliye Meslek Lisesi, İstanbul Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde dersler vermiş;  İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde öğretim görevliliği yapmıştır.

Yüksek lisans ve doktora programını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Anabilim Dalında tamamlamıştır. 1993 yılında hazırlamış olduğu Devlet Muhasebesi Sistemi (Yapısı, İşleyişi, Bütçe İle Bağlantısı ve Sorunları) adlı doktora tezi ile doktor unvanını almıştır.

1996 yılında "Bütçe ve Devlet Muhasebesi",
1997 yılında "YÖK ve İÜ Mevzuatı",
2003 yılında "Kamu İhale Mevzuatı",
2006 yılında "İstanbul Üniversitesi Dünden Bugüne İstatistik Veriler",
2010 yılında "stanbul Üniversitesi Bilgi Bankası",
2010 yılında "Yüksek Öğretim Bilgi Bankası",
2010 yılında "İstanbul Üniversitesi Yönetmelikler",
adlı bilimsel kitapları;

2002 yılında "Bir Dost Arıyorum",
2007 yılında "Gül Elması"
adlı şiir kitapları  bulunmaktadır.

Halen İstanbul Üniversitesi Genel Sekreteri olup İÜ Senatosu ve Yönetim Kurulu üyesidir. Akça, evli ve iki çocuk babasıdır.

Sayın Akça İstanbul Üniversitesi'ndeki görevinden ayrılırken

akca jpg

Cumhuriyet devrinde Maliyemiz, üstünde çok çalışılmış bir konudur. Yüzyılların aksaklıklarının giderilmesi ve zamanın getirdiği esasların yerleştirilmesi, büyük emeklerle olmuştur ve daha çok emeklere ihtiyaç vardır.  Maliye Okulu gençlerinin, Maliyemizi ehliyetle işletip ilerleteceklerine inanıyorum. 06 Şubat 1947 İsmet İNÖNÜ