genco_atay

Genco ATAY (Ankara-1993)


1976 yılında İzmir’de doğdu. Gitar derslerine küçük yaşlarda Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Armoni Öğretmeni ŞABAN SEYHAN ile başladı. Daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Gitar Bölümü Öğretim Görevlisi MEHMET GÜRGÜN ile gitar çalışmalarını sürdürdü.

ERKAN OĞUR, CARLO DOMENICONI, ALIRIO DIAZ, RICARDO MOYANO, PAVEL STEIDL, DALE KAVANAGH, MARCO SOCIAS, NORA BUSCHMANN, BEKİR KÜÇÜKAY ve HÜSREV İSFENDİYAROĞLU’nun master class’larına katıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan usta öğretici belgesi aldı. TRT’de birçok klasik gitar parçası yorumladı ve belgesel müzikleri yaptı. Dokuz Eylül, Ege, İzmir ve Celal Bayar Üniversiteleri için verdiği birçok gitar resitalleri yanında kurduğu flamenko grubuyla da çeşitli konserler gerçekleştirdi. Ayrıca Kültür Bakanlığı İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun 2007/2008 sezonu açılış konserinde, 2008/2009 sezonu Ocak Ayında ve 2010/2011 sezonu açılış konserinde solist olarak Türk Müziği eserlerini gitar ile seslendirdi. Ayrıca 2008/2009 sezonu Mayıs Ayında ve 2010/2011 sezonu Aralık Ayında İzmir Sanat'ta Flamenko Grubuyla konser verdi.

1993 yılında Ankara Maliye Meslek Lisesi’nden, 1997 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Avukatlık Ruhsatnamesini aldıktan sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mali Hukuk dalında Yüksek Lisans Programını bitirdi. Daha sonra aynı üniversitede doktora programına başladı. Bu çalışmaları tez aşamasında devam etmektedir.

Solo ve grup olarak sürdürdüğü Klasik ve Flamenko gitar çalışmalarının yanında Türk Müziğinin gitar ile seslendirilmesi konusundaki çalışmalarını ilerletmekte olup, resital ve konserlerle sanat yaşamına devam etmektedir.

Aşağıdaki performans, Genco Atay'ın İzmir Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ile verdiği konser kaydından alınmıştır.