Değerli Maliye Okulu Mezunları,Celal CELIK

Bir Maliye Okulu mezunu olarak, Okulumla her zaman gurur duydum, duymaya da devam ediyorum; eminim sizler de benimle aynı duyguları paylaşıyorsunuzdur. Maliye Okulları kurulduğu 1924 yılından kapatıldığı 2002 yılına kadar Ankara, İstanbul ve İzmir’de, konusunda uzman kişiler yetiştirmiştir. Bu gün gerek maliye camiasında gerekse maliye dışı alanlarda, Maliye Okulu Mezunlarının çok önemli noktalarda başarılı olduklarını görmemiz Maliye Okullarının ne derece önemli bir fonksiyonu olduğunu göstermektedir.

Göreve geldiğimiz Mayıs 2008 tarihinden bu yana mezunlarımızı bir arada tutmak ve mensuplarımız arasındaki birlikteliği geliştirmek adına pek çok organizasyon gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

İnternet sitemizi, değerli mezunumuz Mesut Kullar’ın desteği ile 2008 yılı içerisinde sizlerin kullanımına sunduk. Umarım kısa bir süre içerisinde gerek içerik gerekse ziyaretçi trafiği açısından sitemiz çok daha iyi noktalara gelecektir. Bu vesile ile değerli mensubumuz sayın Mesut Kullar’a teşekkürlerimizi sunarız.

Dernek yönetimi olarak eksik ve çok dağınık şekilde saklanmış olan mezun bilgilerini bir veritabanında topladık, mezunlara ait iletişim ve genel bilgileri tuttuğumuz veritabanımızı güncel tutmak adına çalışmalarımız devam ediyor. Güncel iletişim bilgilerinizi internet sayfamızdaki form üzerinden bize iletebilirsiniz, ayrıca ulaşmak istediğiniz arkadaşlarınıza ait bilgileri de bizden talep edebilirsiniz. Bu zaman zarfında ayrıca çeşitli yemek, kahvaltı, organizasyonları, haftasonu toplantıları yaptık, yenilerini yapmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki süreç içerisinde bilimsel ve mesleki toplantılar ve geniş katılımlı yemekler de planlamaktayız. Elbette bunları da sitemizden ve kısa mesaj olarak telefonlarımızla duyuracağız.

2008-2010 dönemi yönetimi olarak iki temel hedefimiz var; mezunlarımızın ortak kullanımına açabileceğimiz ve Derneğimizin şube merkezi olarak kullanabileceğimiz bir gayrimenkul satın almak ve Maliye Okullarının tekrar açılmasını sağlamak.

Gayrimenkul alımı konusunda Derneğimizin başka bir geliri olmadığından siz Değerli mezunlarımızın bağışlarına ve desteklerine ihtiyacımız bulunmaktadır. Yapılan desteklerle bu güne kadar topladığımız para tutarı 50 bin TL’yı geçti. Bina alımı hedefimize 2009 yılı sonuna kadar ulaşmayı planlıyoruz. Umarız en kısa zamanda bu hedefimize ulaşacağız ve Derneğimiz adına kalıcı bir yatırım yapmış olacağız.

Maliye Okulu mezunları bugüne kadar Maliye Bakanlığının her kademesinde, önemli görevler üstlenmişler ve üstlenmeye devam etmektedirler. Ancak okulların kapatılması ile önümüzdeki dönemlerde bu görevleri devralacak ehil kadroların yetişmesinde sıkıntıyla karşılaşılacaktır. Halen Maliye Okullarının kapatılmasının eksikliği hissedilmektedir. Maliye Okulu misyonuna sahip eğitim kurumlarının ülkemiz için gerekliliği ortadadır. Bu eksikliğin giderilmesi için yetkililerin kısa sürede doğru adımlar atmasını bekliyoruz.

Hedeflerimize ulaşmak konusunda tüm gücümüz ile çalışmaya devam ediyoruz ve siz değerli mezunlarımızdan gelecek öneri ve eleştiriler ile bunlara ulaşacağımıza inanıyoruz. Çalışmalarımızı yönlendirme ve başarma konusunda desteğinize ihtiyacımız olduğunu bir kez daha hatırlatarak, hep birlikte daha güzel şeyler ortaya çıkarabilmeyi umut ediyoruz.

Saygı ve sevgilerimle,

Celal Çelik
Maliye Okulu Mezunları Derneği
İstanbul Şubesi Başkanı

Maliye Okulu

Cumhuriyet devrinde Maliyemiz, üstünde çok çalışılmış bir konudur. Yüzyılların aksaklıklarının giderilmesi ve zamanın getirdiği esasların yerleştirilmesi, büyük emeklerle olmuştur ve daha çok emeklere ihtiyaç vardır.  Maliye Okulu gençlerinin, Maliyemizi ehliyetle işletip ilerleteceklerine inanıyorum. 06 Şubat 1947 İsmet İNÖNÜ